Najnowsza książka poświęcona niezwykłej osobowości, jaką był Adam Hanuszkiewicz, autorstwa Renaty Dymnej

Reszta jest monologiem_500szer

 RESZTA  JEST  MONOLOGIEM…

to zapis niekonwencjonalnej rozmowy-rzeki z wybitnym inscenizatorem polskiego teatru, legendarnym dyrektorem Teatru Narodowego ,a wcześniej Teatru Powszechnego, w Warszawie współtwórcą Teatru Telewizji Adamem Hanuszkiewiczem.

Inicjatorami tej rozmowy byli: Renata Dymna – teatrolog i wieloletni kierownik literacki w Teatrze Nowym oraz Janusz B. Roszkowski – tłumacz literatury szwedzkiej, poeta, prozaik, eseista. Teatr Nowy był ostatnią miłością teatralną Adama Hanuszkiewicza – i w schyłkowym okresie najbardziej gorzką, gdyż tam się z teatrem w roku 2004 ostatecznie rozstał. Na szczęście trzy lata wcześniej udało się Go skłonić do pracy nad tą książką, która zgodnie z Jego życzeniem miała ukazać się pośmiertnie.

Ta istotna dla polskiej kultury wymiana myśli toczy się w sposób nieunikniony wokół zdarzeń teatralnych XX wieku. Nie omija jednak życia społecznego, politycznego i obyczajowego tamtych czasów. Czasów, których Adam Hanuszkiewicz był świadkiem i wnikliwym obserwatorem. Dzięki temu otrzymujemy panoramiczny obraz tamtej rzeczywistości, której doświadczał człowiek kreatywny, o oryginalnych poglądach, niezwykłym poczuciu humoru i w dodatku wolny artystycznie duch.

Czytanie tej książki będzie inspirujące nie tylko dla współczesnych twórców i miłośników teatru, którzy wierzą, że kanoniczna klasyka teatralna jest nadal czymś żywym i godnym kontynuowania także dziś. Oczywiście w kształcie nowatorskim, dostosowanym do czasu teraźniejszego – zgodnie z założeniami Teatru Hanuszkiewiczowskiego, bo taki istniał w Polsce naprawdę w najlepszym okresie twórczości inscenizacyjnej Adama Hanuszkiewicza.

RESZTA JEST MONOLOGIEM to znakomita lektura również dla tych, którzy cenią sobie filozoficzne przemyślenia dobrej próby. Każdy twórca marzy, żeby jego książki stały się ponadczasowe. Ta jest niewątpliwie jedną z nich. Wiele refleksji Autora będzie zapewne budziło kontrowersje, ale na tym mu przecież zawsze zależało.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *